• Black Instagram Icon

©2019 by The YYD ICT Team

OUR STAFF

HEADTEACHER

Chris Britten

DEPUTY HEADTEACHERS

Claire Gould

Josie McAllister 

 

ASSISTANT HEADTEACHERS

Sian Davey (age 3-14)

Kerrie Pritchard (age 14 - 19)

Emma Carver (Outreach)

HEADS OF DEPARTMENT

Eli Wapner-Carter (Primary Red)

Caroline Williams (Primary Green )

Simon Wilson (Key stage 3)

Sue Williams (Key Stage 4)

Warren Perry (6th Form)

LEARNING SUPPORT ASSISTANT MANAGERS

Helen Wilkins

Viv Burbidge-Smith

TEACHING STAFF

Hannah Alderman (Key Stage 4)

Sharon Anderson (6th Form)

Carys Baker (KS3) 

Kerry Baker (Primary)

Richard Boucher (6th Form)

Stacey Boucher (Primary)

Sarah Buse (Key Stage 3)

Sophie Conway ( Primary)

Karen Coyle-Pucella (Key Stage 3)

Juliet Elias (Primary) 

Caroline Fitzgerald-Lewis (Key stage 4)

Jenny Griffiths (Primary)

Ceri Hartland (EIB)

Rebecca Helmore (KS4 & Leader of Learning- Communication)

Lucy Hennessy (Outreach)

Alicia Jenkins (Outreach)

Rebecca Jones (Primary)

Samantha Jones (EIB)

Arwyn Jones (Primary)

Katy Jones (Primary)

Lea Ann King (6th Form)

Beth Lye (Primary)

Cerys Marshall (KS4)

Sarah Marshall (KS4)

Stuart Masterton (Primary)

Benjamin Milne (Launchpad)

Lucy Morgan (KS3)

Nicola Morgan (Outreach)

Stephen Morris (6th Form, Numeracy Champion)

Rachel Nash ( Primary)

Jane Owen

Sian Owen (KS3)

Siobhan Pietzka (KS4 &5)

Helen Radzimierska (6th Form)

Lisa Rees-Renshaw (Assistive Technology)

Laura Richards (Primary)

Sean Ryan ( KS3)

Claire Shepherd (Primary)

Lyndsey Sterio-Spear (Primary)

Claire Thain (Primary- Leader of Sensory Curriculum)

Susie Tyack (KS3)

Christine Wells (Primary)

Simon Wilson (Head of Digital Learning/ Data Protection Officer)

Sonja Wilson (Primary)

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS (HLTA)

Melitza Asprou (Reading Co-ordinator)

Jacqui Bousie

Sian Bowen

Elinor Boyce

Nadine Britten

Marion Cavaye

Anna Hutcheon

Sian James

Ian Liddiatt

Debbie Rees

Andrew Roney

Debbie Stavarakis (Learning Coach)

Cheryl Terry-Harewood (Learning Coach)

Alison Williams

Lisa Williams

LEARNING SUPPORT ASSISTANTS (LSA)

Shakira Abdurrahim

Laura Asafu-Adjaye ( Play Therapist)

Aimee Bousie 

Lesley Barrett 

Jane Bax

Nancy Berrendero

Ellie Booth

Idan Bor 

Susan Bowen

Zoe Britten

Naomi Burton

Tracy Clemett

Rebecca Coombs

Melissa Craig

Caroline Currie 

Cerys Davidge

Alexandra Davies 

Lisa Davies 

Nicole Declaire-Forrester

Kate DeGrey

Debbie Dite

Kate Dixon

Anthony Doherty 

Rachel Durham

Kate Dwyer

Lisa Edwards

Lauren Emery

Cerys Evans 

Dave Evans 

Alyn Evans

Christian Evans

Darren Fellows

Mary Flanagan

Sarah Fox (Learning Coach)

Cheryl Galea

Cathy Gimber

Samantha Griffiths

Jenny Graham

Andrea Grant

Jonathan Grant 

Donna Grosfils 

Alison Guy

Claire Hardy

Joan Harland

Aaron Hawxwell

Rebecca Haxley 

Porla Hickman

Geraint Hillard 

Bethan Hobbs 

Joanne Hobbs

Kate Holland

Sian Hugglestone 

Karen Hughes

Gayle Humphreys 

Fosia Ibrahim

Abbey James

Sally James  

Zoe James

Sarah Jayne Judd

Natasha Johnson 

Jackie Jones

Kirsty Jones 

Jodie Jones (Outreach)

Claire Knight 

John Lamacraft

Claire Lane

Stuart Lane

Jackie Lashmar

Christine Legdon

Maria Lester

Sarah Lewis

Kylie Lindholme

Sadie Lloyd

Karen Madsen 

Jessica Marsh

Carolyn Moreton

Claire Morgan

Dean Morgan

Jack Mortimore

Eve Palmer

Tracey Pika

Yvette Procope

Sally Anne Purnell

Taylor Richards

Lisa Ryan 

Joanne Savage-McCann

Debra Self

Julie Sparkes

Rob Simpson 

Kady Sullivan

George Taplin

Hazel Taylor

Pauline Taylor

Paula Thomas

Jen Thompson 

Debbie Totterdell 

Jacqueline Ursell

Kerrie Vance

Lindsey Wakefield

Ann Williams

Rebecca Williams

Jasmine Wood

Helen Wright

MUSIC THERAPISTS

Helen Gwillim

Amy Slater

INTERVENTIONS TEAM

Daniel Willmore

Jamie Woodland

BEHAVIOUR SUPPORT TEAM

Kate Angove

Tom Dart

Craig Campbell

Dave Howell

Rachel Wilson 

POST 16

Stacey Long (Transition Officer)

Joanna Roberts (Examinations Officer)

ICT TEAM

David Davies

Matthew Herbert

Andrew Knight

ADMIN TEAM

Rebecca Webber (School Business Manager)

Sandra Anderson (Annual Review Co-ordinator)

Jane Brown (SLT Admin Team)

Claire Halliday (Finance)

Ginnette Milford (Reception)

Helen Roberts (Reception)

Sandy Snell (Annual Review Co-ordinator)

Joanne Western (SLT Admin Team)

Karen Williams (School Bursar)

YSGOL Y DERI CAFE

Carolyn Moreton

Michelle Paton

MIDDAY SUPERVISORS AND HYGIENE TEAM

Kevin Sainsbury

Sara Terry

James Jones

Wendy Whitfield

Marie White

HEALTH TEAM

Nurses

Stacey Brown

Leanne Evans

Leanne Hopkins

Zoe Thompson

PHYSIOTHERAPY

Ann Mahenthiraligam

Laura Morgan

Rebecca White

Taran Jonas

OCCUPATIONAL THERAPY

Nikki Hedges

Colette Shapley

Margaret Owens

Hilary Thurlow

Maja Willmore

SPEECH AND LANGUAGE

Louise Cohen

Emily Logan

Sarah Finch

Katie Hazel

Leah Stephens

Amy Cove

KITCHEN TEAM

Kay Jones

Hayley Fellowes

Mary Jane Sargent

Annette Harris

SITE TEAM

Scott Bosher - Site Manager 

Richard Angove

Steve Merrett

Gavin Rivers 

Simon Watts